فصل اول کتاب اسرار ذهن میلیونر

فصل اول کتاب اسرار ذهن میلیونر

چکیده :

فصل اول کتاب اسرار ذهن میلیونر

دنیای ما پر از دوگانگی است. پر هست از بالا و پایین ها، تاریک و روشن ها، سرد و گرم ها، تند و آرام ها، چپ و راست ها.

این ها نمونه هایی از هزاران تضادهای دنیا ما انسان ها می باشد. برای اینکه تضادی وجود داشته باشد، باید یک نقطه مقابل نیز برای آن وجود داشته باشد. به عنوان مثال: مگر می شود کسی حزب راست گرا باشد ولی حزب چپ گرایی برای آن وجود نداشته باشد. چنین چیزی غیرممکن است. منظور من این از بیان این جمله این است که اگر پول دارای "قوانین بیرونی" است پس باید دارای "قوانین درونی" نیز باشد.

برنامه مالی شما

دنیای ما پر از دوگانگی است. پر هست از بالا و پایین ها، تاریک و روشن ها، سرد و گرم ها، تند و آرام ها، چپ و راست ها.

این ها نمونه هایی از هزاران تضادهای دنیا ما انسان ها می باشد. برای اینکه تضادی وجود داشته باشد، باید یک نقطه مقابل نیز برای آن وجود داشته باشد. به عنوان مثال: مگر می شود کسی حزب راست گرا باشد ولی حزب چپ گرایی برای آن وجود نداشته باشد. چنین چیزی غیرممکن است. منظور من این از بیان این جمله این است که اگر پول دارای "قوانین بیرونی" است پس باید دارای "قوانین درونی" نیز باشد. قوانین بیرونی مثل دانش و مدیریت تجارت و روش های سرمایه گذاری. پی بردن به قوانین بیرونی بسیار بااهمیت است اما قوانین درونی نیز به همان اندازه اهمیت دارند. به عنوان مثال یک نجار و ابزارش را در نظر بگیرید. برای نجار ابزارها از اهمیت ویژه ای برخودار هستند اما مهارت استفاده از این ابزارها از داشتن این ابزارها بااهمیت تر است. برخی می گویند باید در زمان و مکان مناسب باشیم اما من می گویم نباید تنها در مکان و زمان باشیم  بلکه باید فرد مناسب نیز باشیم. حال به این سوال ها پاسخ دهید:

 شما چه کسی هستید؟ چگونه فکر می کنید؟عقایدتان چیست؟ ویژگی و خصوصیت های اخلاقی شما چیست؟ در مورد خودتان چه تفکراتی دارید؟ میزان اطمینان به خودتان چقدر است؟ نحوه ارتباط شما با دیگران چگونه است؟ میزان اعتماد شما به دیگران چقدر است؟ آیا واقعا این احساس را دارید که شما سزاور ثروتمند شدن هستید؟ نحوه برخورد شما با ترس ها و اضطراب های تان و مدیریت آنها چگونه است؟ آیا در زمان بی حوصلگی توانایی انجام کاری را دارید؟

واقعیتی در اینجا وجود دارد و آن این است که طرز تفکر و عقاید شما نقش بسیار مهمی در تعیین میزان رسیدن به موفقیت تان دارد. یکی از نویسندگان مورد علاقه من به نام استوارت وایلد می گوید:

" کلید موفقیت، آزاد کردن انرژی درونی تان است. وقتی این کار را انجام دهید طبیعتاً مردم به سمت شما جلب می شوند و وقتی آنها به سمت شما کشیده شدند آنها را با اشتیاق بپذیرید."

 

یک اصل برای ثروتمند شدن

درآمد شما رابطه مستقیمی با تلاش تان دارد.

اهمیت داشتن یک برنامه مالی

آیا در مورد افرادی که ورشکسته شده اند، چیزی شنیده اید؟ آیا افرادی را دیده اید که پول زیادی به دست شان می رسد، اما بعد از یک مدت همه آن را به باد داده اند؟ یا افرادی که به موقعیت های عالی میرسند اما بعد از مدتی همه آنها را از دست می دهند؟ آیا دلیل اصلی این پیشامدها را می دانید؟

به ظاهر دلیل این پیشامد ها و اتفاقات، بدشانسی، رکود اقتصادی، شریک بد و از این قبیل مسائل می باشند. اما اصل موضوع دلیل دیگری دارد.وقتی پول زیاد به دست می آورید و از درون آمادگی دریافت این میزان پول را ندارید، خیلی سریع به حالت قبلی باز خواهید گشت. اکثر مردم ظرفیت رسیدن به پول و نگهداری از آن را ندارند. بله دوستان خوبم، دلیل اصلی ثروتمند نبودن بسیاری از مردم همین مساله است. یک مثال بارز از این نظریه، برندگان مسابقات بخت آزمایی هستند. تحقیقات نشان می دهد اکثر افرادی که در این مسابقات برنده می شوند خیلی سریع به وضعیت اولیه زندگی خودشان باز می گردند. از طرفی یک حالت برعکس برای کسانی که میلیونرهای خودساخته هستند، وجود دارد. اکثر میلیونرهای خودساخته ای که ورشکسته می شوند، خیلی سریع دوباره به آن ثروت دسترسی پیدا می کنند. دونالد ترامپ نمونه خوبی است. او شخصی بود که همه سرمایه خود را از دست داد و از بیلیونر بودن به یک انسان ورشکسته تبدیل شد اما بعد از دو سال نه تنها به ثروت قبلی خود دست پیدا کرد، بلکه به ثروت بیشتری نسبت به گذشته رسید. دلیل این اتفاق چیست؟ دلیل این اتفاقات این است که افرادی که میلیونرهای خودساخته هستند حتی پس از ورشکستگی ذهنیت میلیاردر بودن شان را از دست نمی دهند.

در مورد آقای دونالد ترامپ نیز ذهن میلیونر او عامل موفقیتش بود. اگر آقای دونالد ترامپ یک میلیون دلار سرمایه داشت، هیچ گاه نمی توانست میلیاردر شود زیرا ذهن او در این صورت برای میلیونر شدن برنامه ریزی شده بود و نه میلیاردر شدن. به عبارتی حتی ذهن افراد میلیونر و میلیارد نیز باهم تفاوت دارند. به عبارتی ذهن برخی از افراد برای صدها دلار برنامه ریزی شده است و نه هزاران دلار و ذهن بسیاری نیز برای ارقام زیر صفر برنامه ریزی شده است. واقعیت امر این است که بیشتر افراد موفق نمی شوند. بیشتر انسان ها نمی توانند ازظرفیت وجودی شان استفاده کنند. تحقیقات نشان می دهند که 80 درصد انسان ها هرگز نمی توانند از نظر مالی به وضعیت دلخواه خودشان برسند و همینطور 80 درصد هرگز نمی توانند بیان کنند که زندگی شادی دارند.

دلیل این موضوع بسیار ساده است. بیشتر مردم هوش مالی خوبی ندارند. آن ها در اتاق زندگی، خواب شان برده است. آن ها سخت کار می کنند و به مسائل ظاهری زندگی شان فکر می کنند. همه آن چیزهایی که می توانند، ببینند محدود به دنیای مادی است.

از ریشه میوه به عمل می آید

یک درختی را در نظر بگیرید و فرض کنید که این درخت، همان درخت زندگی است. بر روی این درخت میوه هایی وجود دارد. در زندگی، میوه ها همان نتایج اعمال و تلاش ما هستند. به میوه ها(نتایج اعمال تان) نگاه کنید. آن ها را دوست ندارید! آنها بی مزه و کوچک هستند! بسیار خوب باید چه کاری انجام دهید؟

ما انسان ها بیشتر به میوه ها نگاه می کنیم یا همان نتایج اعمال مان. اما میوه ها توسط  یکسری عواملی به نام دانه ها و ریشه ها، تولید می شوند. به عبارتی دانه کاشته زیر زمین، میوه ها را به وجود می آورد. یعنی عوامل پنهان باعث به وجود آمدن نتایج آشکار می شوند. بنابراین نتیجه گیری که می کنیم این است که اگر می خواهید میوه های تان تغییر کنند، ابتدا بادید ریشه ها را تغییر دهید. یعنی اگر خواهان تغییر در نتایج آشکار هستید باید عوامل پنهان را تغییر دهید.

 

یک اصل برای ثروتمند شدن

اگر می خواهید میوه ها تغییر کنند ابتدا باید ریشه ها را تغییر دهید. اگر می خواهید نتایج آشکار تغییر کنند ابتدا باید عوامل پنهان را تغییر دهید.

 

برخی از افراد هستند که می گویند ما تنها چیزهایی را که می بینیم، باور داریم. سوالی که من از این دسته افراد می پرسم این است که پس چرا قبض برق تان را پرداخت می کنید؟ شما برق را نمی بینید ولی از آن استفاده می کنید. اگر ذره ای به وجود برق شک دارید، لطفا دست تان را در پریز برق فرو ببرید. من تضمین می کنم که شک شما به سرعت برطرف می شود.

من به شخصه به این نکته پی برده ام که چیزهایی که از دید ما پنهان هستند، بسیار قدرتمند تر از چیزهایی هستند که آشکارا دیده می شوند. شاید شما با من مخالف باشید اما اگر نتوانید این اصول را در زندگی تان به کار ببرید، قطعاً با مشکل مواجه خواهید شد. چرا؟ چون بر خلاف قوانین طبیعت حرکت کرده اید.

 بر اساس قانون کاشت در طبیعت:

" شما هر آن چیزی که در درون زمین بکارید برداشت خواهید کرد و از عوامل نهان چیزهای آشکار پدید خواهند آمد. "

ما به عنوان انسان، در این طبیعت زندگی می کنیم و از قوانین آن تاثیر می پذیریم.  در نتیجه باید طبق قوانین طبیعت بر روی ریشه ها و دانه های درونی خودمان کار کنیم. اگر این کار را انجام دهیم، درون مان آسوده و راحت تر خواهد بود. اما وقتی برخلاف این قوانین حرکت می کنیم، زندگی بسیار سخت می شود. در تمامی جنگل ها و زمین های دنیا، میوه به وجود آمده، حاصل دانه کاشته شده است. بنابراین باید به ریشه ها و دانه ها توجه کنید. دلیل اصلی اینکه شما نمی توانید نتایج مطلوبی بگیرید این است که شما قصد تغییر میوه ها را دارید. میوه های امسال را نمی توانید تغییر دهید، باید به فکر میوه های فردا باشید و زمین را دوباره شخم بزنید و ریشه را تقویت نمایید.

چهار بعد زندگی

عاطفی

روحی

مادی

معنوی

یکی از مهم ترین مسائلی که تاکنون به آن پی نبرده اید، این است که فکر می کنید تنها در یکی از این بعدها زندگی می کنید. اما در حقیقت ما در 4 بعد بالا، به صورت همزمان زندگی می کنیم.

مسئله ای که باید به آن توجه کنید این است که عالم مادی نمونه چاپی سه عالم دیگر است.

برای مثال، فرض کنید شما نامه ای را تایپ می کنید و از آن پرینت می گیرید. به نسخه چاپ شده نگاه می کنید و یک غلط تایپی در آن پیدا می کنید. با یک غلط گیر شروع می کنید به پاک کردن آن غلط املایی. دوباره از نسخه پرینت می گیرید و باز می بینید که همان غلط املایی قبلی. به خودتان می گویید: اوه خدای من! من که همین الان پاکش کردم، چطور ممکن است؟

این سری با اعتماد به نفس بالاتری این کار را انجام می دهید و حتی یک دستورالعمل 300 صفحه ای نیز از انواع روش های پاک کردن غلط املایی بر روی کاغذ مطالعه می کنید. به عبارتی شما دانش و ابزارهای لازم را به دست می آروید. دوباره پرینت می گیرید و دوباره همان غلط تایپی! عصبانی می شوید و فریاد می زنید: این امکان ندارد. اینجا چه خبر است؟

جهان مادی نیز به مانند این نسخه چاپی تغییر نمی کند و به عبارتی تغییرات آن حاصل تغییر در سه جهان دیگر است.

 پول، ثروت و سلامتی و حتی وزن شما نیز یک نتیجه است و ریشه و علت این نتیجه جایی دیگر است. به عبارتی ما در جهان علت و معلول ها زندگی می کنیم.

 

یک اصل برای ثروتمند شدن

پول، ثروت و سلامتی و حتی وزن شما نیز یک نتیجه است و ریشه و علت این نتیجه جایی دیگر است. به عبارتی ما در جهان علت و معلول ها زندگی می کنیم.

 

تا به حال این جمله را زیاد شنیده اید که می گویند: نداشتن پول بزرگترین مشکل است. اما از نظر من نداشتن پول مشکل نیست بلکه تنها نشان دهنده اتفاقاتی است که در زیر زمین ذهن مان می افتد. در واقع نداشتن پول یک معلول است. پس علت نداشتن پول چیست؟ تنها راه، تغییر دنیای درون است.

در زندگی تان به هر نتیجه ای که رسیدید این جمله را به خاطر داشته باشید:

" دنیای بیرونی شما، بازتابی از دنیای درونی شما می باشد."

اگر در دنیای بیرونی تان مسائل خوب پیش نمی روند، به این دلیل است که در دنیای درون تان مسائل خوب پیش نمی روند. به همین سادگی!."

( کتاب اسرار ذهن بیلیونر

نویسنده: تی هارواکر

ترجمه و تهیه کتاب: گروه آموزشی دانشکده موفقیت

آدرس سایت: www.unimlm.com )

 

بیانیه، راز مهم تغییر و تحول

ما در سمینارهای خود از تکنیک سریع یادگیری استفاده می کنیم. روشی که به شما این امکان را می دهد که سریع تر یاد بگیرید و بیشتر چیزهایی را که یاد گرفته اید به خاطر بسپارید. کلید موفقیت، در واقع درگیر کردن فرد با موضوع است. در واقع ما از پیروان این جمله هستیم که می گوید:

"چیزی را که بشنوید فراموش می کنید، چیزی را که ببینید به خاطر می سپارید و چیزی را که انجام دهید، یاد می گیرید."

من از شما تقاضا دارم که وقتی به اصل های مهم این کتاب می رسید، دست تان را روی قلب تان بگذارید و با صدای بلند، بیانیه ها را تکرار کنید. بعد سرتان را با انگشت سبابه لمس کنید و بیانیه ها را دوباره تکرار کنید.

بیانیه چیست؟

بیانیه یک جمله مثبت است که شما آن را با احساس بیان خواهید کرد.

چرا بیانیه ها باارزش هستند؟

پاسخ به این سوال در کلمه ای به نام انرژی نهفته است. همه چیزهای اطراف ما از انرژی ساخته شده اند. این انرژی ها حرکت جنبشی دارند. به عبارتی از یک مکان به مکان دیگر منتقل می شود. شما وقتی جمله ای را تکرار می کنید در واقع انرژی کلام شما در سرتاسر بدن تان جریان می یابد. اگر همان لحظه بدن تان را لمس کنید، می توانید ارتعاش و حرکت این انرژی را در بدن تان احساس کنید. در واقع بیانیه شما علاوه بر اینکه یک انرژی به دنیای مادی و جهان هستی می فرستد یک پیام قدرتمند نیز به ضمیرناخودآگاه شما می فرستد.

فرق بین بیانیه و تائیدیه بسیار ناچیز است. اما همین تفاوت ناچیز بسیار بااهمیت است. تائیدیه یعنی اینکه شما آرزوی چیزی را دارید که برآورده شود. اما بیانیه یعنی به طور رسمی اعلام می کنید که قصد دارید کار مشخصی را انجام دهید. تائیدیه در واقع می خواهد به ما بگوید که به زودی آرزوی شما برآورده می شود. به شخصه من تائیدیه را قبول ندارم. زیرا وقوع چیزی را به طور حتم اعلام می کند در حالی که هنوز اتفاق نیفتاده است. در واقع وقتی ما تائیدیه را بیان می کنیم صدایی از اعماق ذهن مان به ما می گوید که چنین چیزی اتفاق نمی افتد و این ها چرت و پرت است. اما وقتی بیانیه را بازگو می کنیم در واقع ما تنها قصد انجام کاری را داریم و خواستار چیزی نیستیم. بنابراین ذهن به بیانیه پاسخی نمی دهد چون ما اعلام نمی کنیم که به زودی اتفاق خواهد افتاد. بلکه تنها می گوییم که برای آینده خود هدفی داریم. در واقع تفاوت بیانیه و تائیدیه این است که بیانیه پویا می باشد و انسان را به تکاپو و تلاش وا می دارد در حالی که تائیدیه چنین نیست.

تقاضا دارم که هر صبح و شب بیانیه ها را با صدای بلند در جلوی آینه تکرار کنید، زیرا باعث پیشرفت سریع شما می شود. می دانم الان به چه چیزی فکر می کنید. من نیز در ابتدا می گفتم که این ها مزخرف هستند و چنین چیزی امکان ندارد. اما چون ورشکسته شده بودم، تصمیم گرفتم که این کارها را انجام دهم حتی اگر برایم مفید نباشند. این که بگوییم: من ثروتمند شده ام، حرف زیاید عجیب و غریبی نیست. به هر حال شما خواهان ثروتمند شدن هستید وگرنه این کتاب را مطالعه نمی کردید. بنابراین از شما می خواهم اولین بیانیه را در حالی که دست تان روی قلب تان است با صدای بلند بخوانید و بگویید:

بیانیه

دنیای درونی من، دنیای بیرونم را می سازد.

حالا انگشت سبابه را روی سرتان بگذارید و بگویید:

من یک ذهن بیلیونر(میلیاردری) دارم.

برای دریافت جایزه به سایت www.millionairemindbook.com  مراجعه کنید و فهرستی از بیانیه های مجانی را که در داخل فایل free book bonuses  قرار داده ام را دانلود کنید. حتی می توانید این ها را قاب کنید و بر روی دیوار اتاق تان نصب کنید.

برنامه مالی ذهن شما چیست؟ این برنامه چگونه طراحی می شود؟

من از طریق جمله زیر مشهور شدم:

5 دقیقه به من فرصت  دهید تا آینده مالی شما را تا پایان عمر پیش گویی کنم!

 

یک اصل برای ثروتمند شدن

5 دقیقه به من فرصت  دهید تا آینده مالی شما را تا پایان عمر پیش گویی کنم!

 

چگونه؟ تنها با یک گفتگوی کوتاه با شما. می توانم به شما بگویم که برنامه ریزی موفقیت و مالی شما چیست و شما کدام برنامه ها را برای رسیدن به پول انتخاب می کنید.

هر کدام از ما انسان ها طرح های خاصی را برای رسیدن به پول و موفقیت داریم که در ضمیرناخودآگاه ما ساکن هستند. این ها با هم ترکیب می شوند و آینده مالی ما را رقم می زنند.

برنامه مالی چیست؟

برای توضیح این برنامه ابتدا نقشه یک ساختمان را در نظر بگیرید. نقشه یک ساختمان، در واقع طرح از قبل تعیین شده برای آن خانه است. به همین شکل نیز طرح یا برنامه از پیش تعیین شده ذهن شما، طرح برنامه مالی شما است.

در اینجا می خواهم فرمول بسیار مهمی را به شما ارائه دهم. این فرمول در واقع به شما معرفی می کند که چگونه می توانید به واقعیت و ثروت برسید. بیشتر معلم های با تجربه در زمینه شکوفایی استعدادهای بالقوه ی انسان از این فرمول به عنوان مبنا برای آموزش خود استفاده می کنند. در اصطلاح به این فرمول " تجلی ساختن " می گویند مراحل این فرمول به شکل زیر است:

فکر احساس عمل = نتیجه

 

یک اصل برای ثروتمند شدن

افکار به احساسات منتهی می شوند، احساسات به کار و فعالیت و با کار و فعالیت به نتیجه می رسیم.

 

برنامه مالی شما ترکیبی از افکار، احساسات و تلاش شما در رابطه با پول است. این برنامه مالی، چگونه در ذهن تان شکل گرفته است؟ پاسخ ساده است. برنامه های مالی شما در گذشته در دوره نوجوانی و کودکی شکل گرفته است.

چه اشخاصی الگوی این برنامه ها بوده اند؟

الگوی بیشتر افراد والدین، خواهر و بردارها، دوستان، شخصیت های بانفوذ، معلمان، رهبران مذهبی، رسانه ها و تا حدودی نیز فرهنگ می باشد.

لطفا به این سوال پاسخ دهید. آیا این درست است که هر فرهنگی تفکرات خاص خود را در زمینه پول درآوردن و خرج کردن آن دارد؟ آیا هر انسانی که به دنیا می آید تفکرات خود درباره پول را نیز با خود می آورد؟ یا اعتقاد دارید که به آنها در کودکی در مورد پول و مسائل مالی آموزش داده می شود؟

بله، درست حدس زده اید. به انسان ها در کودکی آموزش داده می شود تا در مورد پول و عملکرد آن چگونه فکر کنند. در واقع آموزش هایی که در دوران کودکی به ما داده اند ما را شرطی کرده اند که در برخورد با مسال مالی چگونه رفتار کنیم. تنها راه نجات از این برنامه این است که دوباره مسائل مالی ذهن مان را بازبینی کنیم. در واقع این همان کاری است که می خواهیم در این کتاب انجام دهیم. کاری که سالانه برای میلیون ها نفر در سمینارهای ذهن میلیونر آموزش می دهم.

همانطور که قبلاً به آن اشاره کردم افکار ما احساسات را می سازنند و احساسات نیز فعالیت به وجود می آورند. حال سوال من از شما این است که افکار از کجا به وجود می آیند؟چرا طرز فکر شما با طرز فکر کناری تان فرق دارد؟پاسخ این سوال ساده است و آن این است که افکار شما از فایل های ذخیره شده در قفسه مغزتان بیرون می آیند. این اطلاعات از کجا آمده اند؟ از برنامه ریزی های قبلی شما. در واقع برنامه ریزی های قبلی هستند که تعیین کننده افکار شما هستند به همین دلیل به ذهن انسان، ذهنی شرطی و برنامه ریزی شده می گویند.

فکر احساس عمل = نتیجه

افکار احساسات را به وجود می آورند و احساسات نیز باعث تلاش ما می شوند و نتیجه را شکل می دهند. اولین کاری که شما باید انجام دهید این است که برنامه ریزی های ذهنی خود را بشناسید.

پایان فصل اول

( کتاب اسرار ذهن بیلیونر

نویسنده: تی هارواکر

ترجمه و تهیه کتاب: گروه آموزشی دانشکده موفقیت

آدرس سایت: www.unimlm.com )

 

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان