داستان موفقیت یک نوشابه

  داستان موفقیت یک نوشابه

  چکیده :

  داستان موفقیت یک نوشابه

  گاهی اوقات به مرحله ای از زندگی میرسیم که سختی های بسیار زیادی در مسیرمان به وجود می آید. افرادی هستند که این مسیرها را طی کرده اند و تجربه آنها می تواند مسیر زندگی ما را نیز تغییر دهد. 

  شنیدن یا خواندن این  داستان ها خود می تواند یک راه حل در برابر سختی ها باشد. 

   روبرتو گویزوتا (Roberto Goizueta) در دهه 1980 مدیرعامل کوکاکولا شد. در آن زمان رقابت شدیدی بین کوکا کولا و شرکت پپسی وجود داشت. این رقابت باعث شده بود که سهم کوکا کولا در بازار بسیار کاهش یابد.  مدیران او بر رقابت با پپسی متمرکز شده بودند و برنامه ای طراحی کرده بودند که بتوانند در هر دوره زمانی این برنامه رقابتی، سهم بازار کوکا را به 0/1 درصد افزایش دهند. روبرتو باید تصمیم می گرفت. بالاخره او تصمیم گرفت که کار رقابت علیه پپسی را متوقف کند و به جای آن  شرایطی را فراهم آورد که باعث افزایش 0/1 درصد سهم بازار شود.
  جلسه ای تشکیل داد و از مدیرانش خواست تا همه حضور یابند. در جلسه برگزار شده سوالی را مطرح کرد که جواب آن باعث شد کوکا کولا امروزه به قدرتمندترین نوشیدنی جهان تبدیل شود. سوال این بود:

  «میانگین مایعاتی که هر آمریکایی در روز می نوشد چقدر است؟»

  مدیرانش پاسخ دادند: 14 اونس

  او این بار از آنها پرسید که 
  سهم کوکا کولا از این مقدار چقدر است؟

  مدیران پاسح دادند: دو انس.
  روبرتو گفت: «کوکا به سهم بیشتری از این بازار نیاز دارد.»
  در واقع او می خواست بگوید که رقیب کا، شرکت پپسی نیست بلکه آب، چای، قهوه، شیر و آبمیوه ها بودند که 12 اونس باقیمانده را تشکیل می دادند.
  روبرتو گفت: «ما باید کاری کنیم که مردم هر وقت احساس کردند که دوست دارند چیزی بنوشند  به نوشیدنی های شرکت کوکا دسترسی داشته باشند.»
  برای اجرای این استراتژی روبرتو، شرکت کوکاکولا در گوشه و کنار هر خیابان دستگاه های فروش کوکا قرار داد.

  و این گونه شد که شرکت کوکا کولا به سهم قابل ملاحضه ای از بازار دست پیدا کرد با این کار، کوکا به سهم قابل ملاحظه ای از بازار دست یافت و شرکت پپسی هرگز نتوانست به جایگاه آنان دست یابد.

  رقیب خودتان را درست بشناسید تا نتایج شگفت انگیزی کسب کنید. راستی رقیب شما کیست؟

  به این مطلب امتیاز دهید

  نظرخود را با ما درمیان بگذارید

  برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

  captcha Refresh

  نظرات سایر دوستان