آنتی ویروس باورها، زبان ضمیر ناخودآگاه(جلسه یازدهم)

   آنتی ویروس باورها، زبان ضمیر ناخودآگاه(جلسه یازدهم)

  چکیده :

  آنتی ویروس باورها، زبان ضمیر ناخودآگاه(جلسه یازدهم)

   

  آنتی ویروس باورها، زبان ضمیر ناخودآگاه

  "ان ال پی" علمی از نوع "شدن" است. علمی که در آن همه چیز از درون انسان شروع می شود.برای به دست آوردن یک پدیده ای، باید مثل آن پدیده شوید. باور سازی اصلی ترین "نظام انسانی" است. باورها در طول زمان ساخته شده است و باید این باورها را در تابلو کائناتی یا همان سینمای ذهن، دوباره تعمیر  کرد تا از نو ساخته شود.

  یادگیری یک فرآیند چند مرحله ای است و باید مدام "تکرار" انجام شود تا وارد ذهن شود. در این جلسه در مورد نظام محافظتی ذهن صحبت شده است، که در واقع در ان ال پی به آن نظام آنتی ویروس ها گفته می شود. در واقع باید بر نظام باورها آنتی ویروس نصب کرد.

   همانطور که باید باورهایش را بسازد، باید از آنها مراقبت نیز انجام دهد. باید ذهن را طوری برنامه ریزی کرد که کسی نتواند باورهای انسان را دست کاری یا "منوپولیشن" کند.

  انسان باید در محیط همواره حضور داشته باشد و باید بتواند در محیط، تأثیر گذار باشد، نه تأثیر پذیر.  باورها همانطور که ساخته می شوند همانطور هم تخریب می شوند.

  تکنیکی است به نام "الگو تخریب کننده باور". وقتی باوری تخریب می شود، در واقع باعث بهم ریختن آرامش درونی فرد می شود. وقتی شخصی پیش شما می آید و می گوید قرار است تجارت تان ورشکسته شود و یا شما را بترساند در واقع از "تکنیک های سیاه ان ال پی" استفاده می کنند. در واقع یک باور اصلی شما را مورد حمله قرار می دهند. مثلاً اگر شما سیبی را به هوا بیندازید این سیب طبق قانون جاذبه به طرف پایین برمی گردد. اگر یک بار شما سیبی را ببینید که به هوا پرتاب شود و برنگردد، آن گاه "باور قبلی" شما مورد حمله قرار می گیرد و در واقع شروع به تخریب شدن می کند.

  یا مثالی دیگر این که فرض کنیم باور راستگویی از بچگی در خانواده تان بوده و در واقع یک باور عمیقی در شما درباره صدلقت به وجود آمده است. شما بر این باور هستید که صداقت باعث به وجود آمدن نتایج می شود. حال اگر شما در یک محیط دیگر قرار بگیرید و مشاهده کنید که شخصی در آن جمع با استفاده از دروغ گویی به نتیجه ای دست پیدا می کند، در اینجا  باور قبلی شما (اگر آنتی ویروس نصب نشده باشد) شروع به تخریب می کند. در واقع باورها تحت تأثیر مثال نقض؛ آسیب پذیر هستند. 

  به عبارتی اگر نظام باورها به بهترین شکل ممکن هم ساخته شوند باید "آنتی ویروس باورها بر روی ذهن نصب شود.

  "نظام آنتی ویروس های ذهن، نظام اثر بخش محور است". دو نوع رویکرد در این زمینه وجود دارد: 

  رویکرد اثر بخش: یعنی می توانیم تأثیرات بلند مدت آن را ببینیم. کارایی فقط در مقیاس کوچک کار می کند . یکی از روش هایی برای نصب آنتی ویروس. قرار دادن باورها در یک سیستم اثر بخش است. در واقع باید به باورها یک چشم انداز بدهیم. با یک مثال بیشتر به این موضوع پی خواهید برد:

  مثلاً وقتی شما مشغول دوچرخه سواری هستید، باید همواره به سمت جلو نگاه کنید و گرنه زمین می خورید. فرض کنیم این تنها باور شما باشد، اگر شما فقط این یک باور را داشته باشید و این باور در راستای باورهای دیگرتان قرار نگیرد، در این حالت می گویند آن باور آسیب پذیر خواهد بود و باید در داخل یک سیستم اثر بخش قرار داده شود. اولین گام این است که "هم راستایی باورها" را انجام دهیم. یعنی باورها را در یک راستا با هم همگرا کنیم. دومین کار این است که "باورها را در فواصل نزدیک مورد تحلیل قرار ندهیم".

  دنبال نتایج در فواصل کوتاه بودن، در واقع یکی از ایراد های نظام باورهای آن شخص است.

  دومین رویکرد این است که، "باورها را سنگ شور کردن". یعنی باورها را به صورت چسبیده بهم وصل کنید. در واقع پس از ساخته شدن باور، باید در "شبکه باورهایتان" جایگاهی برای آن باور قرار دهید و از این طریق به نظام باورهای خودتان متصلش کنید. باید باورها در معرض امتحان قرار داده شوند. نتایج باورهایتان را نباید در کوتاه مدت بررسی کرد. فرآیند های نظام هستی، همواره در تمام دوران ها ثابت بوده و خواهد بود. محتویات ذهن را باید در چهارچوب خودشان دید. در واقع باید تفکر سیستمی داشت که مربوط به همان جایگاه ادارکی شماره 4 است. اگر باوری را در یک سیستم کلی، مورد ارزیابی قرار دهیم، این باور در واقع سیستمی شده است. باورها را باید در سطوح ادراکی مورد آزمایش قرار دهید. باید از جایگاه های مختلف آن باور را ببینید، تا باورتان را به سطح ادراکی 4 برسانید به این سطح "تفکر سیستمی" نیز می گویند.در این جایگاه باورها سیستمی شده است. باید باورها را در جایگاه های مختلف مورد بررسی قرار دهیم. و وقتی باوری در جایگاه ادراکی شماره 5 قرار می گیرد باوری است که به نظام جهانی وصل است.

  احساس،زبان ضمیر ناخودآگاه

  به داستان زیر توجه کنید.

  ماری کوچولو دختری زیبا و بازیگوش بود. روزی با مادرش برای خرید به بازار می روند. ماری کوچولو در بازار چشممش به گردبند مراورید بدلی می افتد و از مادر می خواهد که آن را برای او بخرد. مادر با گذاشتن شرطی مبنی بر اینکه در کارهای خانه به مادرش کمک کند گردنبند بدلی را برای ماری می خرد. شب پدر مادر برای گفتن قصه به اتاق دخترش می رود. پدر از ماری پرسید: بابایی رو دوست داری؟ ماری گفت: بله بابایی..

  بابا گفت: میشه گردنبند مراوریدی خودتو به من بدی. ماری گفت: نه بابایی من اینو دوست دارم.

  شب بعد نیز همین قضیه تکرار شد و ماری از دادن گردبند مراوریدی امتناع کرد.

  شب سوم ماری با دادن گردبند موافقت کرد و گردنبند مراوریدی را از گردنش باز کرد و به پدرش داد. در همین حال پدر ماری، دستش را در جیبش کرد و یک جعبه زیبا و خوشگل از جیبش بیرون آورد و به ماری داد. ماری با باز کردن جعبه، چشمم به  گردنبند مراوریدی واقعی افتاد و از خوشحالی بال در آورد. پدر ماری چند روز قبل آن را برای ماری خریده بود تا ماری با دادن گردبند بدلی، واقعی را دریافت کند.

  بسیاری از انسان ها نیز به باورهای بدلی چسبیده اند. و این باورها را رها نمی کنند. قرار دادن باورهای جدید یکی از کارهای اساسی در ان ال پی است. برای این کار باید باورهای قدیمی را حذف کرده و رها کنیم و باورهای جدیدی را به روی خود بگشاییم. انسان موجودی کمال طلب است و همواره در ذهنش برای بهترین ها تلاش می کند. در "ان ال پی" باید مسیر "خواستن ها" و "شدن ها" را باید طی کرد. در ان ال پی تمامی افق ها دست یافتنی است. 

  انتخاب ها، کیفیت زندگی تان را تعیین می کند. باید منابع فکری و احساسی انسانی را گسترش دهیم. "ان ال پی" به دنبال خلق انسان های موفق در ورطه "عمل" است. ضمیرناخودآگاه مرکز تحقق اهداف است. برای صحبت کردن با این "ضمیرناخودآگاه" باید با زبان مخصوص خودش صحبت کنیم. یکی از کارهایی که قبل از ورود به دنیای ناخودآگاه باید انجام دهیم، "تیز حسی" است. باید حس هایتان را به تیز بینی و تیز شنوایی و تیز بویایی عادت دهید. و در واقع باید یک آگاهی نسبت به پدیدارها، پیدا کرد. "ان ال پی" تمرکز بر روی نقاط قوت دارد.

  به جای تمرکز بر نقاط ضعف، باید بر روی نقاط قوت خود تمرکز کنید. اگر نحوه پردازش ذهن درست شود، محتوای خوبی ایجاد می کنید. در واقع باید به جای تمرکز بر محتوای ذهن، بر نحوه ی پردازش ها دقت کنیم. به تصویر زیر دقت کنید.

  برای ورود به "ضمیرناخودآگاه " باید ذهن درحالت "آلفا" قرار بگیرد. در واقع قسمت امواج آلفا، دروازه ورود به دنیای ناخودآگاه است. یکی از زبان هایی که باید انسان برای صحبت کردن با ضمیرناخودآگاهش یاد بگیرد "زبان هیپنوتیزمی" است. به کمک این زبان و الگوهای هیپینوتیزمی، ضمیرخودآگاه را دورمی شود دور زد و به دنیای ناخودآگاه وارد شد. یکی از این الگوهای کلامی در ان ال پی، برای به دستیابی به ضمیر روشن، "زبان احساس" است. مرکز احساسات، ناخودآگاه است. در واقع وقتی احساس خوب، باعث یاد گرفتن در سطح ناخودآگاه می شود.  

  باید احساسات را دستکاری کنید.  برای این کار، باید با موضوع "هوش بین فردی" و "درون فردی" آشنا شوید. نسبت به احساسات باید هوشیاری کسب کرد. باید با احساسات خوب، دروازه ضمیرناخودآگاه را باز کنیم. ذهن ما بین واقعیت و تفسیر واقعیت، تفاوتی قائل نیست.  در واقع برای دستیابی به احساسات خوب، باید واقعیت هایی که وجود ندارند را خودمان در درون مان و در ذهن مان ایجاد کنیم. و نسبت به آن ها احساس ایجاد کنیم تا بتوانیم سوژه های خلق شده را در درون ضمیر ناخودآگاه بریزیم.

  جوانی نزد کارگردانی رفت و از او خواست در فیلمش یک نقش به او بدهند. کارگردان از او پرسید چه نقشی می توانی بازی کنی؟ جوان پاسخ داد: نقش یک آدم بدبخت و فلک زده را خوب بازی می کنم. کارگردان به او گفت : ما چنین نقشی نداریم اما یک سال دیگر فیلمی خواهیم ساخت که در آن به دنبال یک جوان خوشبخت هستیم. بهتر است بروی و یک سال این کار تمرین کنی. جوان پس از یک سال به نزد آن کارگردان آمد در حالی که زندگی اش به کل عوض شده بود.

  برای خواستن ها، باید با ذهن به زبان ضمیرناخودآگاه صحبت کرد. این ضمیر همانند دلقک است و هیچ توانایی تحلیل ندارد وفقط باید با زبان او صحبت کنید. یکی از کارها این است که جریان های فکری و احساسی را دستکاری کنید. در واقع باید این دو بال را برای پرواز آماده کنیم.

  زبان ذهن انسان زبان دستیابی به تمام دست آوردهای زندگی است. اگر انسانی در زندگی اش دچار بدبختی است در واقع از منظر ان ال پی این شخص، انسان موفقی است. زیرا توانسته است به این زیبایی بدبختی را با نظام باورهایش وارد زندگی اش کند. 

  اما تفاوت موفقیت ها در نحوه خواستن ها بوده است که نتایج متفاوتی خلق کرده است.

  از منظر "ان ال پی" همه انسان ها موفق هستند اما موفقیت را خودشان تعریف کرده اند.

  برای تغییردائمی باید زبان صحبت کردن با ضمیرناخودآگاه را آموزش ببینید.

   ضمیرناخودآگاهتان می تواند تفاوت ها را خلق کند. باید نحوه تفکر در مورد تفکرات تان را یاد بگیرید. انسان تنها موجودی است، که چنین جایگاهی دارد که می تواند در مورد تفکرات شان تفکر کند.

  برای توسعه سلف باید باورسازی بکنید. در واقع باید باورهایتان را متناسب با قوانین هستی سازمان دهی کنید. در "ان ال پی" به این عمل "متعالی شدن" می گویند. در واقع باید شما باید بتوانید مهندسی خوبی ها و فضیلت ها را یاد بگیرید. و آن  را در خودتان نصب بکنید.

  برای باور سازی، تکنیکی در ان ال پی به نام "مدلسازی" است. باورهای افراد موفق را استخراج کنید و پس از آن بر روی ضمیرتان نصب کنید. و این باورها باعث خلق مهارت هایی در شما خواهند شد. باید ابتدا خود درا در نقطه اوج قرار دهید و بعد احساسات تان را دستکاری کنید.  اجزای سازنده فکر:

  اجزای سازننده احساس، در ضمیرناخودآگاه است. برای این که بتوانیم در مورد فکر کردن، فکر کنیم باید اجزای آن یا همان سوژه ها را شناسایی کرد و در واقع در علم ان ال پی به این عمل "تینکیک ابوت تینکینگ" گفته می شود. در مورد احساسات که منبع آن از ضمیر ناخودآگاه است به این عمل "استیت" می گویند.

  به مثال زیر توجه کنید.

  وقتی شخصی یک فیلم ترسناک می بیند، می ترسد. اما با وجود ترسیدن به آن نگاه می کند. دلیل این امر این است که این ترسیدن، برای آن شخص لذت بخش است. اگر شما از ترس لذت می برید در واقع این لایه احساس را "متا ترس" می گویند و لایه بالاتر از آن "متا متا ترس" است. هر شخصی به یک منبع احساسی درونی در خودش، پی می برد و می تواند بداند که چگونه احساس می کند.

  یعنی علاوه بر دانستن این که چگونه می اندیشید باید بدانید که چگونه احساس می کنید. باید "ذهن کنجکاوی" را در درون تان گسترش دهید.

  آقای گری گوری بتسون می گوید: اگر شما در یک مسابقه ای می خواهید ضربه ای به یک توپ بزنید، می دانید که این توپ به کدام جهت خواهد رفت اما اگر با همان چوب به یک سگ ضربه بزنید نمی دانید آن سگ کجا خواهد رفت. برای این که بتوانید با یک سگ ارتباط برقرار کنید باید مثل سگ فکر کنید.

  این جمله بیانگر این است که باید درون تان پر از راه حل های متفاوت و زیادی باشد. باید قوانین نظام هستی را با متفاوت اندیشیدن به دست بیاورید. باید از ظرفیت ها و زیبایی های زمان حال لذت ببرید.

  پایان جلسه یازدهم

  به این مطلب امتیاز دهید

  نظرخود را با ما درمیان بگذارید

  برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

  captcha Refresh

  نظرات سایر دوستان