قدرت بیان

  قدرت بیان

  چکیده :

  قدرت بیان

  توانایی سخن گفتن با مخاطب عامل مهمی در موفقیت شما محسوب می شود. به نظر شما باارزش ترین دارایی شما چیست؟ یکی از باارزش ترین دارایی های هر انسانی ذهن اوست.

   

  در واقع توانایی خوب اندیشیدن و ابراز خود به صورت آشکار است. در واقع با استفاده بیشتر از ذهن تان در کسب رتبه برتر در زندگی تان موثرتر عمل خواهید کرد. هنر بیان و خوب سخن گفتن عامل موفقیت رهبران بزرگ است.

  ترس تان را از بین ببرید و به کارتان نیرو ببخشید. می توانید از یک نظام حساسیت زدایی نظام مند بهره ببرید. بدین معنی که اگر کاری را پی در پی انجام دهید، در نهایت استرس حساسیت خود را به آن کار از دست خواهید داد. تبدیل شدن به یک سخنران خوب در یک جمع باعث می شود حیات شغلی تان را در هر شرایطی حفظ کنید. یک دلیل مهم دیگر برای یادگیری سخنرانی در جمع این است که باعث می شود نسبت به خودتان اعتماد به نفس و خویشتن بینی بالاتری داشته باشید. روان شناسان معتقدند که به هر میزان که بتوانید اعتماد به نفس بالاتری داشته باشید در واقع کیفیت درونی و بیرونی زندگی تان بالاتر خواهد بود. در واقع اعتماد به نفس آینه درون شماست. روشی که قبل و حین هر رویداد، به خود می نگرید و در مورد آن می اندیشید.

  در ادامه با تکنیک های سخنرانی خوب و هنر بیان آشنا خواهید شد.

  چهار نکته مهم برای خوب سخن گفتن

  1- علاقه و اشتیاق: در ابتدا باید میزان اشتیاق بالاتری نسبت به خوب سخن گفتن در خودتان ایجاد کنید.

  2- تصمیم جدی: باید یک تصمیم قاطع بگیرید که بر تمامی موانع موجود غلبه کنید.

  3- نظم: باید همواره در سخنرانی در جمع آمادگی داشته باشدی و نظم سخنرانی داشته باشید تا بتوانید مهارت لازم را کسب کنید

  4- عزم راسخ: برای موانع کوتاه مدت باید  مقاوم و پایدار باشید و عزم راسخ داشته باشید

  دلایل نداشتن جرات و اعتماد به نفس در انجام کارها

  الف: خود کم بینی: با وجود داشتن مهارت های مختلف، خود را شخص بی ارزش ببینید

  ب: دگر بزرگ بینی: گاهی ممکن است که شخصی را آن چنان در ذهن تان بزرگ ببینید که گویا خودتان در برابر آن شخص مثل موری هستید در برابر حضرت سلیمان و یا ذره ای در برابر خورشید و همین امر باعث می شود وقتی در برابر آنها قرار میگیرید دست و پای خودتان را گم کنید.

  ج. عدم تسلط: گاهی به دلیل نداشتن تسلط بر موشوع و عدم آموزش دیدن کافی در آن زمینه اعتماد به نفس شخص پایین است و جرآت انجام آن کار را ندارد.

  برای درمان کردن این پدیده جرآت نداشتن و عدم اعتماد به نفس در انجام کارها می توانید از راه کارهای زیر استفاده کنید:

  1- قبل از هر چیز، از توانمندی ها و مهارت ها و نقاط قوت و خصوصیات مثبت خود آگاه شوید. به عبارتی از خود یک ارزیابی مثبت داشته باشید.

  2- به شکست های گذشته و تجربیات بد و منفی خود به شکل یک غول نگاه نکنید و سعی کنید فقط تجربه ای که از آن کسب کرده اید را با خود داشته باشید و مابقی را دور بریزید. به عبارتی ممکن است شما به دلیل عدم انجام یکسری کارها در کسب و کارتان شکست خورده باشید، تنها این دلایل را پیدا کنید و تصمیم بگیرید که این موارد را یادداشت کنید و مابقی فکرهای منفی را از خود دور کنید.

  3- در انتخاب دوستان، همکلاسی ها و به عبارتی رفیق های خود دقت داشته باشید. سعی کنید با افراد با نشاط و مثبت رفت و آمد کنید و روابط اجتماعی خود را با آنها بالا ببرید.

  4- اگر در ابتدا یاد گرفتن مارت ها دچار اضطراب شدید، هیچ نگرانی اضافی به خود راه ندهید. زیرا این نگرانی ها در ابتدای راه طبیعی هستند.

  5- در محیط های دوستانه بیشتر رفت و آمد کنید.

  6- سعی کنید وارد محیط های جدید شوید و با آداب و رسوم آنها آشنا شوید. این آداب را تنها یاد بگیرید و مغلوب آنها نشوید.

  7- اگر هنگام صحبت کردن با دیگران، از نگاه کردن به آنها هراس دارید، سعی کنید از نگاه کردن به آنها پرهیز کنید و خود را انسان با اعتماد به نفسی نشان دهید.

  8- سعی کنید وارد یک کار گروهی اجتماعی شوید و تمرین کنید که ابهت خیالی این محیط برای شما از بین برود.

  تنها مانع خود شما هستید

  بزرگترین دشمن ما انسان ها ترس است. همیشه ما انسان ها از طرد شدن و پاسخ منفی هراسان هستیم. زیرا این پاسخ منفی یعنی ما نتوانسته ایم به خواسته هایمان برسیم. اما بیاید از یک زاویه دیگر به این موضوع نگاه کنیم. اگر در یک محیطی همه چیز عالی باشد دیگر ما انسان ها نیازی به هیچ چیزی نداشتیم. در واقع تمامی اختراعات بشر از نبودن یک چیز حاصل شده است. وقتی شخصی به شما پاسخ منفی می دهد یعنی فرصت دقیقاً در همان جا است. در طول تاریخ بشر، توانایی متقاعد کردن دیگران یکی از سخت ترین کارها بوده است. برای اینکه دیگران را متقاعد به انجام کاری بکنید باید سه عنصر زیر را داشته باشید اما این نکته را نیز از یاد نبرید که ما در هر شرایطی نباید دیگران را متقاعد کنیم.

  سه عنصر متقاعد سازی

  ارسطو نخستین کسی بود که به اهمیت بلاغت به عنوان ابزاری برای رهبری پی برد و عناصر متقاعد سازی را به سه بخش تقسیم کرد.

  منطق

  اخلاق

  احساس

  با ابزار منطق شما می توانید به راحتی به سخنان خود نظم ببخشید. در واقع شما می توانید با داشتن منطق در صحبت تان مسیر را از ابتدا تا انتها به راحتی ترسیم می کنید. در واقع منطق داشتن در بیان یعنی داشتن نقشه برای سخنرانی. شما نباید از یک در وارد شده و از در دیگری خارج شوید. باید در حین صحبت بدانید که شخص مقابل را به کدام مسیر هدایت خواهید کرد.

  دومین وجه متقاعد سازی اخلاق است. در واقع این بخش باعث می شود شما در حین سخنرانی شخصیت و رفتار و باورهای خود را به طرف مقابل در عمل نیز نشان دهید.

  مهم ترین بخش این عنصر متقاعد سازی احساسات است. شما باید بتوانید در کلام تان متناسب با جمله تان احساس را نیز با آن تلفیق کنید.

  ترجمه شده از برایان تریسی

  به این مطلب امتیاز دهید

  نظرخود را با ما درمیان بگذارید

  برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

  captcha Refresh

  نظرات سایر دوستان