ارتباط موثر با دیگران

  ارتباط موثر با دیگران

  چکیده :

  ارتباط موثر با دیگران

  آلبرت محرابیان استاد دانشگاه UCLA در آمریکا چند سال قبل یکسری تحقیقات در زمینه ارتباط موثر انجام داد. وی به این نتیجه رسید که هر پیامی که از ما به دیگران منتقل می شود متشکل از سه بخش است:

  کلمات، آهنگ صدا و زبان بدن

  کلمات

  طبق ادعای آقای محرابیان، شگفت زده خواهید شد اگر بدانید که کلمات تنها هفت درصد از پیام را انتقال می دهند. البته کلمات باید به ترتیب مناسب کنار هم چیده شوند و از نظر ساختاری نیز درست باشند. البته باید بسیار دقت داشته باشید که ما در مورد ارتباطات رودرو صحبت می کنیم. یعنی ارتباطاتی که به شکل شخص به شخص با طرف مقابل خود دارید. یعنی وقتی که با شخصی در حال صحبت هستید باید بدانید که تنها هفت درصد این ارتباط را کلمات تشکیل می دهند.

  آهنگ و تون صدا

  دومین عنصر ارتباطی آقای محرابیان تون صدا و لحن کلام است. وی بیان دارد که 38 درصد پیام از طریق تاکیدی ما از طریق آهنگ و تون صدا در کلمات خود قرار می دهیم انتقال می یابد.

  همین الان نیز خود می توانید این مورد را امتحان کنید که اگر شما یک پیام را با لحن ها و آهنگ های مختلف بخوانید چه تاثیر و تفاوت فاحشی را مشاهده خواهید نمود. به عنوان مثال این جمله را با لحن های مختلف برای خود بیان کنید.

  من حالم خوبه!

  یکبار با لحن سوالی. یکبار با لحن احساس تاسف و یکبار با لحن هیجان و شادی بگویید. تا خود به راحتی به تفاوت ها پی ببرید.

  زبان بدن(ارتباط غیرکلامی)

  استاد محرابیان همچنین به این نکته پی برد که در ارتباطات 55 درصد به صورت غیرکلامی انتقال می یابد. این نکته را به یاد داشته باشید که اگر بازاریاب یک شرکت هستید، اگر مذاکره کننده هستید اگر تمایل دارید تا یک راه برای خودتان بیابید که از این وضعیت خلاص شوید باید ارتباطات غیرکلامی را یاد بگیرید. این ارتباطات 58 درصد موفقیت شما در یک ارتباط در یک فروش در یک مذاکره را تعیین می کند.

  اهمیت به رفتارهای غیرکلامی در ارتباطات

  کارل راجرز، روان شناس معروف، گفته است که وظیفه روان درمانی تماماً عبارت است از پرداختن به ناکامی در ارتباطات...ارتباطات واقعی هنگامی رخ می دهد که گفته ها را بشنویم و درک کنیم، به ایده ها و نگرش ها از نقطه نظر طرف مقابل نگاه کنیم، احساس او را درک کنیم و به چهار چوب ذهنی او در رابطه با چیزی که از آن صخبت می کند دست یابیم.

  چگونه مهارت های غیرکلامی ارتباط را در خود تقویت کنیم؟

  همان گونه که گفتیم ارتباطات غیرکلامی بسیار موثر است چه در زندگی حرفه ای و چه در زندگی شخصی. بنابراین در اینجا چند راه کار موثر را برای شما بیان می کنیم:

  به علائم غیرکلامی توجه کنید

  قبل از اینکه این مورد را توضیح دهیم می خواهیم یک تعریف بسیار ساده زبان بدن را توضیح دهیم. وقتی شخصی از شما یک سوالی می پرسد مثلا آیا چای می خورید؟ شما در پاسخ می توانید یه چند شکل پاسخ دهید.

  یک موقع است شما با دادن جواب بله یا خیر پاسخ می دهید. یک موقع ممکن است شما با بله و خیر پاسخ دهید اما هیجان و احساس را ترکیب آن کنید. یک موقع ممکن است شما با زبان پاسخ ندهید و تنها با سر تمایل و عدم تمایل خود را نشان دهید. این نشان دادن تمایل یا عدم تمایل با سر در واقع زبان بدن است. یعنی شما با بدن تان با شخص صحبت می کنید. زبان بدن ممکن است گاهی به این سادگی تکان دادن سر باشد و یک موقع ممکن است به صورت بسیار پیشرفته باشد مثل تغییر مردمک چشم. نگران چیزی نباشید تنها کافی است آموزش های سایت دانشکده موفقیت را دنبال کنید در این صورت به راحتی می توانید بر امور مسلط شوید.

  باید در هنگام ارتباط داشتن با مشتری و یا هر شخصی به علائم مانند نگاه ها، حرکات سر و دست هنگام دست دادن و لحن و بسیاری موارد دیگر توجه کنید. به هر میزان که بتوانید اطلاعات مهمی از این ارتباطات غیر کلامی از شخص مقابل تان به دست بیاورید به همان میزان موفق خواهید بود.

  به رفتارهای ناسازگار توجه کنید

  اگر حرف های آدم ها با رفتارهای غیر کلامی آنها هم خوانی نداشه باشد شما باید حواستان را جمع کنید. برای نمونه کسی ممکن است به شما بگوید که خوشحال است در حالی که اخم کرده و به زمین خیره شده است. تحقیقات نشان می دهند که چنین شخصی به احتمال زیاد با یک موضوع درگیر است و تنها علائم هیجانی و غیرکلامی شما را دریافت می کند.

  به هنگام حرف زدن، بر روی لحن صدای تان تمرکز کنید.

  به مثال بارز زیر در مورد لحن صدا توجه کنید.

  فرض کنید شما در یک مجلسی نشسته اید و ناگهان در روبروی خود دو نفر را می بینید که در گوش هم پچ پچ می کنند و شما را نشان می دهند و با لحنی بسیار آرام با هم صحبت می کنند. بدون شک شما مرکز تمرکز تان به این قسمت خواهد رفت که آنها در مورد شما صحبت می کنند و موضوع بسیار مهمی نیز هست. این برداشت شما از کجا ناشی شده است؟

  تنها از یک مورد و آن نحوه صحبت کردن آنها باهم بود. وقتی اشخاصی با هم با صدای بسیار پایین و به قول خودمان در گوشی صحبت می کنند این مورد نشان دهنده یک امر مهمی است که نمی خواهند دیگران بشنوند.

  بنابراین سعی کنید در مذاکرات بر روی بالا و پایین کردن لحن صدا کار کنید. مثلا وقتی می خواهید موضوع را مهم جلوه دهید سعی کنید با صدای آرام و حالت درگوشی صحبت کنید تا شخص در ذهن خود به اهمیت موضوع پی ببرد.

  به این مطلب امتیاز دهید

  نظرخود را با ما درمیان بگذارید

  برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

  captcha Refresh

  نظرات سایر دوستان